Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Hollanda 

Volendam’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Amsterdam’a geldiyseniz ve vaktiniz varsa mutlaka görülmesi gereken bir yer Volendam. Amsterdam’a 23 km uzaklıkta. Hollanda’nın kitaplarda anlatılan yüzü Volendam’ın sokaklarında gizli. Sakin sokakları ve birbirinden güzel çiftlik evleriyle şahane bir balıkçı kasabası. Çiftlik evleri, Türkiye’deki gibi değil, etrafı kanallarla çevrili villalardan oluşuyor. Volendam’da olmaya, göz alabildiğince uzanan yemyeşil arazilerdeki atlara, ineklere bakmaya doyamadık.

Çiftlik evi
Çiftlik evi – Volendam
Çiftlik evi
Çiftlik evi – Volendam

Geleneksel kıyafetleri, peynirleri, tahta ayakkabıları ve birbirinden güzel evleri kısacası Hollanda’ya ait bütün özgü şeyleri burada bulabilirsiniz.

IMG_2886
Volendam’ın liman evleri

Hollanda hem yeşil hem de sulak bir ülke. Volendam’a doğru gelirken gözümüz yeşile doydu doğrusu. Hatta limana doğru yürürken içinde ot biten terk edilmiş tekne bile dikkatimizi çekti 🙂

Teknenin içine bile ot var
Teknenin içinde bile ot var

Volendam’a özgü fish&cips’i denemelisiniz. Balığı gerçekten çok lezzetli. Volendam’ı sabahın erken saatlerinde gezdik, ona rağmen balık vardı, denemeden gitseydik içimde kalırdı. Sabah sabah balık yemişliğimizde oldu 🙂

Volendam
Volendam

Sabahın erken saatlerinde gezmenin avantajını kullanarak, sokaklarında rahatça fotoğraf çekebildik. Hediyelik eşya konusunu Volendam’a bırakmalısınız. Hem çeşit fazla hem de fiyat açısından biraz daha uygun diğer yerlere göre.

IMG_2918
Volendam sokakları
Volendam sokakları
Volendam sokakları

Peynirlerin tadına doyum olamayacağı bir müze mevcut. İçeri girip küçük küçük kesilmiş birbirinden farklı birçok çeşit peynirin tadına bakarken kaybolabilirsiniz.

Peynir Müzesi - Volendam
Peynir Müzesi – Volendam

Kendine özgü evlerin arasında gezerken, evlerin önündeki direkler dikkatimizi çekti. Balkonları olmayınca çamaşır asma yöntemleri bizimkinden biraz farklı.

Çamaşır asma direği - Volendam
Çamaşır asma direği – Volendam

Volendam’dan sonra Zaanse Schans’ı gezmeye geçiyoruz. Hollanda’nın eski yel değirmenlerini görmeden gitmek olmaz dedik.

Gezentilikle kalın.

GALERİ 

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın