Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Makedonya 

Üsküp (Skopje)’te Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Balkan turu için her şey hazırken, yola çıkmaya bir gün kala hamile olduğumu öğrendik. Bebeğimizin kalp atışlarını duyduk ve önümüzde engel olmadığını öğrendik. Daha 2 aylıkken bebeğimiz balkanları gezsin dedik ve Balkan turumuza Üsküp’ten başladık. Buradan rotamıza ve gezi planımıza bakabilirsiniz.

Bu yaz nereye gidelim ucuz olsun dedik ve balkanlar tam isabet oldu. Balkanları gezmesi hem ucuz hem de balkanlar güzel yemeklerle ve doğal güzelliklerle dolu. Balkanlara gideceğimizi duyan birkaç arkadaşımız da bize eşlik etti ve bir araba kiraladık. 5 kişi olunca arabayla gezmek, otobüsle gezmekten daha ucuza geldi. Eğer balkanları gezme niyetiniz varsa internetten araç kiralama fiyatlarına bir göz atın derim, araçla gezmek balkanlarda size vakit kazandıracaktır.

Üsküp gezimiz ramazana denk geldi. O yüzden sabahtan kimse çıkmıyordu. İftardan sonra old bazaar’da yürünecek yer kalmıyordu. Üsküp temmuz ayında çok sıcaktı. Diğer balkan şehirlerinde serinlik hatta yağmur hakimdi. Gitmeden önce hava durumuna bakmanızda fayda var, malum balkanlardan gelen soğuk hava 🙂 Havaalanında kiraladığımız araçla hostelimize gittik. Merkeze yürüme mesafesindeki hostelimizde geceliği kişi başı  7€’ya konakladık. Üsküp’ün para birimi Makedon Dinarı. 1 TL yaklaşık 20 Dinar.

Üsküp’te yemek fiyatlarına bakacak olursak şehrin en merkezi yerinde tavuklu menüler 200-300 Dinar arası. Türk Lirası olarak bakıldığında 10-15 Türk Lirası. Makarnaların fiyatları da 200-250 Dinar arası. Dondurmaya da bakacak olursak (malum yaz ayları) her topu yaklaşık 40 Dinar (2 TL). Ohrid’de dondurma daha ucuz. Üsküp’e göre yarı fiyatında. Her top 20 Dinar.

Üsküp’te hemen hemen herkeste bisiklet var ve genci yaşlısı bisiklete binip seyir tepesi (milenyum haçı’nın) olduğu yolları tercih ediyor. İnsanların çoğu ingilizce ve çat pat Türkçe biliyorlar. İnsanları sıcakkanlı ve yardımcı olmaya çalışıyorlar; en azından bize öyleleri denk geldi 🙂 Hostelimizi bir türlü bulamadık, merkezde arabayla dönüp dolaşmaktan da yorulduk. Durup bir amcaya sorduk. Hosteli aradı ve yerini öğrendi. Atladı arabamıza ve bizi hostele götürdü. Bize yapmış olduğu iyiliğe karşılık amcaya Türk kahvesi ve nazar boncuklu magnetlerimizden verdik. Arabamızı bırakıp yürüyerek geziyoruz Üsküp’ü.

Merkezde yeni yeni inşaatlar var, güzel ve büyük yapılar yapıyorlar. Gelelim gezilecek yerlere. Old Bazaar mutlaka gezilmeli. Sokaklarında kaybolun. Hanlar, camiler, dükkanlarıyla tam bir Osmanlı çarşısı.

Konaklama yaptığımız hostelimizin oradaki kafelerin dizaynı güzel ve menü fiyatları da gayet uygundu. Fiyat ve menülere aşağıdaki resimlere tıklayarak bakabilirsiniz.

Akşam yemeğimiz sırasında yapılan çalgılı eğlenceyi videoya sizin için aldık.

carsi1
Eski carsi
carsi2
Eski carsi

 

Taş Köprü
Üsküp’ün sembollerinden biridir. Vardar Nehri üzerinde yer alıyor. Taş Köprü’nün bir tarafı eski Üsküp (Osmanlı’dan kalma yapılar, çarşı) diğer tarafı ise yeni Üsküp. Köprünün 12 kemeri var. Uzunluğu ise 214 metre.Taş Köprü’nün orada bulunan kafelerden birine oturup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Biz de kafelerden birine oturup yemek yedik. Fiyat ve menülere aşağıdaki resimlere tıklayarak bakabilirsiniz.

tas_kopru
Tas Kopru
kafe
Tas Koprunun oradaki kafelerden biri

 

Büyük İskender Heykeli

Şehrin meydanında yer alır.

iskender_heykeli
Buyuk Iskender Heykeli

Üsküp Kalesi (Fortress Kale)

Kale birçok hasar görmüş. Kalenin bir adet girişi var. Kaleye çıktığınızda Üsküp’ün şehir manzarası sizi karşılar. Buradan Büyük İskender Heykeli’nin bulunduğu meydanı görebilirsiniz.

kale
Uskup Kalesi

Spas Kilisesi (St. Spas Church-Црква Св. Спас)

Kalenin karşısındaki yolda bulunur. 16. Yüzyıl yapısıdır. Bahçesinde devrimci Goce Delcev kalıntılarını içeren bir beyaz lahit bulunur.

spas
Spas Kilisesi

 

Milenyum Haç’ı (Millennium Cross- Милениумски крст)

2002 yılında yapılmıştır. Üsküp merkezden gözle görülebilecek büyüklüktedir. 66 metre büyüklüğündedir.  Milenyum Haçına çıkabilmek için arabayla gittik. Aracı belli bir yerde bırakıp teleferiğe biniyorsunuz. Bizim gittiğimiz zaman teleferik onarım aşamasındaydı o yüzden yanına kadar çıkamadık. Yakınlarında neler var keşfedelim dedik ve St. Panteleimon kilisesine geldik. Kilisenin bahçesinde bulunan kafede şehir manzarasına karşı birşeyler içebilirsiniz.

milenyum_haci
Milenyum Haci
kilise_St. Panteleimon kilisesi
Aziz Panteleimon Kilisesi
kilise_kafe
St.Panteleimon Kilisesinin oradaki cafe

 

Zafer Takı (Triumphal Arch-Порта Македонија)

2012 yılında tamamlanmıştır.  21 mtere yüksekliğindedir. Makedonyanın bağımsızlığının 20.yılı için yapılmıştır.

zafer
Zafer Taki

 

Mustafa Paşa Cami (Mustafa Paša Mosque-Мустафа-пашина џамија)

Kalenin önündeki yolda yer alır. 1492 yılında yapılmıştır.

mustafa_cami
Mustafa Cami

Saat Kulesi (Clock Tower-Саат кула Скопје)

16.yüzyılda yapılmıştır.

saat
Saat Kulesi

 

Çifte Hamam (Chifte Amam-Чифте Амам)

Eski çarşıda yer alır. 15.yüzyıl yapısıdır. Hamam, kadın ve erkek kısmı olarak iki bölümden oluşur. 1915 yılına kadar hamam olarak kullanılan Çifte Hamam depremin ardından tamir edilmiş ve Modern Sanat Galerisi olarak kullanılmaya başlamıştır.

cifte_hamam
Cifte Hamam

 

Sulu Han (Suli An-Сули ан)

Eski çarşı içerisinde yer alan han 15.yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine aittir.

suluhan
Sulu Han

 

Kapan Han (Kapan Han, Капан ан)

Osmanlı’dan kalma üç handan bir tanesi ve Üsküp Eski Çarşı’da bulunuyor.

Kurşunlu Han (Kursumli An, Куршумли Ан)

Osmanlı hanlarından ayakta kalan en büyük ve en güzel üç handan biridir. 16. Yüzyıl yapısıdır.

Matka Gölü

Makedonya çok yeşil bir ülke. Üsküp’ten Ohrid’e geçiş sırasında Matka Gölü’ne uğruyoruz. Üsküp’e yarım saat mesafede. Matka Gölünde inanılmaz bir doğa güzelliğine şahit oluyoruz. Vaktiniz varsa görülmeye değer bir yer. Matka’da 10-15 dakikalık yürüme parkuru var. Arabayla belli bir yere kadar geliyorsunuz sonrasında yürüyerek devam ediyorsunuz. Bu parkurun sonunda Matka Cafe var. Manzara karşısında oturup birer su veya soda içebilirsiniz. Fiyatları 50 dinar veya 1 euro.

İsterseniz kanoya binebiliyorsunuz. Tekli kanonun 30dakikası 150 dinar, 60 dakikası 300 dinar. İkili kanonun 30 dakikası 250dinar, 60 dakikası 500 dinar.

matka_
Matka Golu
matkaa
Matka Golu
matkaaaa
Matka Golu

Matka Gölü’nden Ohrid’e geçiyoruz. Matka Gölü’ne ve Ohrid’e giden yolların doğal güzelliği harika. Bir sonraki yazımız Ohrid’de görüşmek üzere. Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Leave a Comment