Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Asya Geziverdik İran 

Tahran’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Tahran için, Şiraz’dan akşam saat 19:00’da otobüse bindik. Otobüsler 25 kişi, ayak uzatmalı yatak olabilen genişçe yeri olan otobüslerden. Kişi başı 44 TL verdik. Şiraz-Tahran arası yaklaşık 13 saat sürdü. Gece yolculuğu yapalım kolay olur dedik ama hiç düşündüğümüz gibi olmadı. Asker ve polisler otobüsü sürekli durdurup köpeklerle aradılar. Sürekli in-bin yapmaktan Atlas uyandı. Uyanınca tekrar uykuya geçmesi kolay olmadı tabi. Ama öyle ama böyle 13 saat geçirdik 🙂

Tahran’da 4 gün kaldık. Kalacağımız arkadaşlarımızı önceden İzmir’de misafir etmiştik o yüzden evinde kalacağımız kişilerle önceden tanışmak çok güzel oldu. Arkadaşlarımız Tahran’ın kuzeyinde oturuyorlar, onlara yakın olan terminalde inecektik, bileti alırken o şekilde söyledik, öyle sattılar ama inerken başka bir terminalde Tahran’ın güneyinde indik. Şoför, en kolay metroyla gidebileceğimizi söyledi. Metroya gittik gitmesine ama binebilmek ne mümkün! Sabah 8’de işlerine giden binlerce insanın arasına giremiyoruz bile. Sadece kadınlara ait olan vagon var, içleri genelde boş, bizde burada beklemeye başladık ama görevli gelip Onur’u uyardığı için yanlış yerde beklemişiz ve mecbur ben erkeklerin bindiği vagona binmem gerekti. Bu kalabalıkta ayrılmamak en iyisi çünkü. Tahran’ın meşhur metrosuna tabii ki ilk seferde binemedik, sürekli insanlar akıyor, bekledik 2-3 tren sonra bindik. Çocuklu olunca yer veren birileri çıktı ve oturabildim. Yanımdaki yaşlı amca da ineceğimiz yer konusunda yardımcı oldu bize, sağolsun. Hatta çıkışa kadar eşlik etti yanımızdan öyle ayrıldı. Arkadaşımızla otobüs yolculuğunun ardından yorucu metro seferinden sonra anca buluşabildik.

Birlikte kahvaltı yaptıktan sonra yol yorgunluğumuzu üzerimizden atıp, akşama Milad Tower’a gittik. Milad Tower alışveriş merkezi şeklinde, 2008 yılında hizmete açılmış. Akşam saatinde gidecekseniz kuleye çıkışlar 21 gibi bitiyor, çıkmak isterseniz çok fazla akşama bırakmayın.

Milad Tower

Tahran çok kalabalık bir şehir. İran’ın diğer şehirleri daha çok hoşumuza gitti açıkçası. Tahran için 2-3 gün yeterli. Bizim gibi çocukla geziyorsanız birkaç gün daha kalmanız gerekebilir. Biz Tahran’a 4 gün ayırdığımız için hiç üzülmedik çünkü son gün harika bir doğum gününe katıldık, yazının sonlarına doğru ayrıntıları bulabilirsiniz.

Tahran’da görülmeye değer 2 güzel saray var. Hem gezmelere doyamıyorsunuz hem de fotoğraf çekmelere. Öncelik olarak Gülistan Sarayı’nı gezdik. Gülistan Sarayı, Pehleviler zamanında resmi törenlerde ve yabancı heyet üyelerinin konaklaması için kullanılmış. Şu an müze olarak gezebiliyorsunuz. Sarayda birçok bina var. Müze girişinde gezmek istediğiniz binalara göre ücret ödüyorsunuz. Ayna salonunu görmenizi tavsiye ediyoruz. İçerisi muazzam. Sayfanın sonundaki galeri bölümünden diğer fotoğraflara da bakabilirsiniz.

Gülistan Sarayı
Gülistan Sarayı
Gülistan Sarayı – Ayna Salonu

Gülistan Sarayı’nın yakınlarında Tahran çarşısı var. Sarayı gezdikten sonra yemek için çarşının/pazarın oralara gittik. Hem kapalı hem de açık çarşısı var.

Tahran Kapalı Çarşı

Eve dönüşümüzde akşam saatlerinde Azadi Meydanı’nın yakınlarındaki otobüs duraklarının oralarda bit pazarı kuruluyor. Atlas’a oyuncak alıp öyle bindik otobüse. Azadi Meydanı, İsfehan’daki Nakşı Cihan’dan sonraki İran’ın en büyük meydanı.

Azadi Meydanı ve Kulesi

Ertesi gün Tahran’ın kuzeyinde yer alan Sadabad Sarayı‘nı gezmeye gittik. Yeşilliklerle dolu doğasına bayıldık. Bu Sarayı önceleri Kacar Türkleri kullanmış, sonrasında Pehlivelerin konakladığı yer olmuş ve en son da müzeye dönüştürülmüş. Bu saraya da Gülistan Sarayı’nda olduğu gibi girişte girmek istediğiniz binalara göre ücret ödüyorsunuz. Sadabad Kompeksinde araba müzesi, giyim müzesi, silah müzesi, Yeşil Saray, Beyaz Saray gibi birçok bina gördük.

Sadabad Sarayı
Sadabad Kompleksi giriş kapısı

Akşamüstü insanların akın akın geldiği, şehrin en güzel parklarından biri olan Ab-o-Atash Park‘ta vakit geçirdik. Ab-o-Atash Park, 2009 yılında açılmış, köprüyle 2 parkı birleştirmişler. Parkın içerisinde yangın kuleleri, rüzgar kuleleri gibi kuleler görebilirsiniz. İran’daki ailelerle vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak için çok güzel bir yer.

Ab-o-Atash Park
Ab-o-Atash Park

İran’daki en güzel maceralarımızdan birini yola çıkmadan yaşadık. Couchsurfingle evinde kaldıığımız arkadaşlarımızın arkadaşlarının doğum günü partisine katıldık. Şehirden 1 saatlik uzaklıkta bağ evine gittik. Bizim düşündüğümüzden çok farklı bir doğum günü kutlandı 🙂 İran’da alkol kullanımı ve satışı yasak. Ama gittiğimiz parti alkollü ve herkesin çok şık giyindiği harika bir partiydi. Ayrıntıları az da olsa görebileceğiniz bir video çektik.

Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın