Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Geziverdik Karadağ 

Kotor’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Kotor muhteşem bir yer. Balkan gezisinde en çok beğendiğim yerlerden biri. Harika manzara fotoğrafları var. Kotor ve çevresi kesinlikle görülmeye değer yerlerden.

Kotor’da ev kiraladık, kişi başı günlük 11€ ödedik. Kotor fotoğraflardan çok hoşumuza gittiği için kalış süremizi uzun tuttuk ve ilk olarak gezmeye Lovcen National Park’tan başladık. Harika bir doğa manzarası var. Araba kiralamış olmanın faydalarıyla uzak noktalara zorluk çekmeden gidebildik.

lovcen
Lovcen Milli Parka Cıkıs

Lovcen’e çıkıyorsanız yanınızda uzun kollu bir üst almanızda fayda var çünkü tırmandıkça hava soğuyor. Yolları çok virajlı, üşenmeden saydım tam 25 tane U dönüşü yaptık 🙂

viraj
Lovcen’e giden virajlı yollar

 

Güneş batmadan dönüş yoluna başlanmış olması gerekir. Zira yollar çok virajlı. Harika manzarası var. Biz güneşin batışını bulutların üstünde seyrettik, inanılmazdı. Ayrıca Adriyatik Denizi, Tivat’ın ve Kotor’un bulunduğu körfez manzarası da paha biçilmez.

adriyatik_denizi
Adriyatik Denizi
gunesin
Lovcen – Gunesin Batısı

Akşam evimize geldiğimizde yan dairemizle tanıştık, Sırplı bir çift kalıyordu. Bayanın dedesi Lovcen Milli Parkı’na çıkan yolların yapımında çalışmış, o anlattı biz dinledik.

Ertesi güne kale kısmını bıraktık. Kalenin önünde meyve-sebze- et pazarı var. Her gün kuruluyor. Süper marketten alışveriş yaptık, evimizde yemek yapalım diye. Aklınızda bulunsun, balkanlarda yoğurt dediğinizde bizdeki ayran geliyor.

Kalenin dış kapısının önünde Turist Bilgilendirmesi var, haritanızı alabilirsiniz. Old Town’ın dar, eski sokaklarında dolaştık. Birbirinden güzel restaurantlar, oteller ve dükkanlar gördük, dolaştık. Hareketli meydanları, tarih kokan kiliseleri gezdik. Old Town’u gezmek için birkaç saat ayırabilirsiniz.

saat-kulesi
Saat Kulesi, yapım yılı 1602
aziz_luka
Aziz Luke Kilisesi ve meydan, yapım yılı 1195
old-town
Old Town – Kotor
old-town2
Old Town – Kotor
old-town3
Old Town – Kotor
old-town4
Old Town – Kotor
old-town5
Old Town – Kotor
aziz_triphon_kilisesi
Aziz Triphon Kilisesi, yapım yılı 1166

Old town’da restaurant ve kafelerin fiyatı çok uygun değil. Hediyelik eşyalarda aynı şekilde fiyat açsından fazlalar. Hediyeliklerimizi Tivat’tan daha uygun fiyata almıştık.

Kaleye çıkmak istediğimizde giriş ücreti olarak 3€ ödedik. Şort giyip çıkarsanız rahat edersiniz zira hava soğuk diye düşündük ama çıkarken o kadar merdiven çıktık ki acayip terledik. Mutlaka su alın yanınıza. Kaleye çıkma konusunda kararsız kalmayın, pişman olmazsınız, manzara görülmeye değer. Kaleye tırmanış ve iniş toplamda 2-3 saat sürüyor.

kaleye-cik-in
Kaleye cıkıs ve inis sırasında
kale_manzarasi-1
Kotor kale manzarası
kale_manzarasi2
Kotor kale manzarası
kale-manzarasi3
Kotor kale manzarası
kaleye-4
Kotor kalesi zirve

Kaleye tırmandıktan sonra çok terlediğimiz için kiraladığımız eve gittik. Evimizin önünde denize girmek için şezlonglar vardı. Terimiz üstümüzde kurumadan attık kendimizi Adriyatik’in serin sularına smiley Duş almak için kıyıda yerler yok. Mecbur üstümüzdeki tuzu evimizde attık. Kotor’un sahillerini bizim sahiller gibi beklemeyin. Bir iki şezlong o kadar. Kaldığımız yer Dobrota’daydı.

sahil(1)
Kotor kıyıları
sahil(2)
Kotor kıyıları

Yakınlarda gezebileceğiniz yerler arasında Perast var.  Burası da çok güzel.

perast
Perast
perast-2
Perast

Kotor’dan Mostar’a doğru yol alıyoruz.

kotordan-ayrilis-1
Kotordan Mostara giden yol
kotordan-ayrilis2
Kotordan Mostara giden yol

Gezentilikle kalın.

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Leave a Comment