Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Asya Azerbaycan 

Azerbaycan Hakkında

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Azerbaycan’da Türkler çok seviliyor bunu baştan yazalım. Gittiğinizde yabancılık çekmezsiniz, herkes Türkçe konuşuyor. Çok misafirperverler.

Taksiler için Uber uygulamasını kullanabilirsiniz ama Uber’den daha ucuza gelecek bir yöntem olan pazarlık tekniğini de deneyebilirsiniz 🙂 Azerbaycan’da taksiler çok ucuz çünkü yakıt ucuz. Benzin 2017 Temmuz fiyatıyla 1.8 TL idi ki bu zamlanmış hali. Normalde 1 TL imiş. Taksiyi kullanacaksanız söyledikleri fiyattan çok çok daha azı fiyata pazarlıkla tutabilirsiniz. Otostop yöntemi de geçerli tabi 🙂 Toplu taşıma da çok uygun. Otobüsler 0,2 Manat (40 kuruş).

Azerbaycan için vize dikkat edilmesi gereken bir konu. Şöyle ki; Azerbaycan hemen hemen bütün ülkelerden 20$ vize parası alıyor, Türkiye’den 10$ istiyor. Evrak konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Havaalanında dolduracağınız form ve 10$’a 10dk içinde vizenizi veriyorlar. Ama bu vize single. Yani tek girişli. Vizenin üzerindeki 1 aylık tarih sizi yanıltmasın. Tek girişli olduğu gözümüzden kaçmış bizim, gerçi havaalanında çok girişli alamıyorsunuz. Çok girişli için konsolosluğa başvurmanız gerekiyor. İzmir’de Bakü’ye gelmeden vaktimiz vardı, havaalanından kolayca alınabiliyor yazılarını okuyunca vize olayını havaalanına bıraktık. Bizim şöyle bir durumumuz vardı. Bakü’de 4 gün geçirip taksilerle İran sınırına gelip 3 hafta İran’ı gezdik. Dönüş uçağımız Tahran’dan Bakü aktarmalı Anakara uçağı’ydı. Bakü’deki uçağın kalkış saati değişti ve arada 16 saat fark olunca bebekle havaalanında beklemeyip Couchsurfing ile bulduğumuz arkadaşımıza gidelim dedik. Dedik ama 3 hafta önce aldığımız vizeyle giremedik tek girişli olduğu için. Tekrar vize almak zorunda kaldık. Atlas’a da istediler.

Yemeklerinden en çok “Qutab”‘ı yedik. Bizdeki ismi gözleme. Ayranları da bizimki gibi sade değil bitkisel aromalarla geliyor.

Azerbaycan’ın ekonomisi çok kötü. Couchsurfing ile kalınca birkaç kişiden durum değerlendirmesi yaptık. Yakıt ucuz, çok fazla taksici var memlekette. Mesela öğretmen maaşları 500 TL (250 Manat). Hemen hemen herkesin ikinci bir işi var. Geçim sağlanıyor ama uğrunda çok fazla emek veriliyor.

 

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın