Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Geziverdik Türkiye 

Karadeniz Gezi Rotası

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

2018’in yazında rotamıza Karadeniz olarak karar verdik. Bu sefer ki gezimiz bizim için bir ilk oldu. Sadece çadır kurarak ve couchsurfing kullanarak ilk defa kendi arabamızla yurt dışına çıktık. Önce rakamsal verilerden bahsedeyim sonrası daha çekici gelir diye düşünüyorum 🙂

Ordu Bolaman Yolu – Beyazkum Beach – 2018 Temmuz

40 günlük gezimizde toplam harcamalarımızdan bahsetmek istiyorum. Tahmin edeceğiniz üzere en büyük giderimiz yakıt oldu. Türkiye içinde LPG, Gürcistan’da benzin kullandık. Yüklü bir araç, zorlu yollar ve 7700 km için 2300₺ toplam yakıt parası harcadık.

Şimdi gelelim konaklamaya. Couchsurfing ile konaklama yaptık. Couchsurfing hem arkadaş edinebileceğiniz hem de ücretsiz konaklama yapabileceğiniz bir platform. Rotamızı biraz aşağıda detaylı vereceğim ama couchsurfing ile kaldığımız şehirler şu şekilde: Eskişehir’de, Ankara’da, Çorum’da, Sinop’ta, Giresun’da, Trabzon’da, Rize’de, Batum’da, Artvin’de, Kars’ta, Erzurum’da, Nevşehir’de, Afyon’da bize evinin kapılarını açan harika arkadaşlar edindik.

Amasya’da, Ordu’da, Rize’de, Nevşehir’de ücretsiz çadır kurduk. Gürcistan’da Mestia’da 2 gün çadır için 55₺ (kişi başı 7 gel), Borjomi’de 2 gün çadır için 40₺ (kişi başı 5 gel), Gürcitan’da Kobelueti’de 2 kişilik konaklama 1 gece için 40₺ (kişi başı 10gel), Tiflis’te 1 gece 2 kişilik konaklama için 40₺ (kişi başı 10 gel), Gürcitan’da sınır geçtiğimiz gece Ardahan’da 1 gece 2 kişilik konaklama için 50₺ olmak üzere konaklamaya toplam 225₺ harcadık.

Bunların dışında kendi yemeğimizi kendimiz yaptık. Evden yolculuğa çıkarken yanımıza makarna, pirinç, kahve, çay, zeytin vb. gıdaları aldık. Arabada küçük tüp, mutfak malzemeleri vardı. Yemek malzemelerini, milli park giriş ücretlerini, Atlas’ın her gün yenen dondurmasını, oyuncakları, market alışverişlerini genel giderler altında hesapladık. Bu genel giderlere de 3 kişi toplam 40 günde 1400₺ harcadık.
Gelelim hepsini toplamaya. Yakıt + konaklama + genel giderler = 2300 + 225 + 1400 = 3925₺

Sizce yaz boyu her gün evde otursaydık veya sigara kullansaydık, gidip bir iphone alsaydık ya da 4-5 günlüğüne Antalya’da 5* bir otele gitseydik aynı parayı harcamaz mıydık?

İzmir çıkışlı Karadeniz turu rotamız – 2018 yaz ayları

Rotamız şu şekilde oldu. İzmir’den çıktık ve sırasıyla aşağıdaki şehirlerde konaklayıp gezdik.

1- Eskişehir

2- Ankara

3- Çorum

4- Amasya

5- Sinop

6- Samsun

7- Ordu

8- Giresun

9- Trabzon

10- Rize

11- Artvin

12- Batum / Gürcistan

13- Mestia / Gürcistan

14- Borjomi / Gürcistan

15- Tiflis / Borjomi

16- Ardahan

17- Kars

18- Erzurum

19- Nevşehir

ve dönüş tekrar İzmir.

Toplamda 8000 km ‘ye yakın yol yaptık ve 3 yaşındaki oğlumuz Atlas’la birlikte 🙂 Doğa’da olmak, yeni yerler, yeni kişiler tanımak, anılarımıza anılar eklemek şahaneydi. Doğu Karadeniz bambaşka bir memleketmiş kesinlikle. Gezinin genel hatları bu şekilde. Hangi şehirde nerede kaldık, nasıl yaptık, nasıl gezdik derseniz şehirlere tıkladığınızda ayrıntılı gezi rehberini bulabilirsiniz.

Sormak istediğiniz sorularınız ve düşünceleriniz için sayfanın yorum kısmına yazabilirsiniz. İyi gezmeleriniz olsun.

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın