Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İtalya 

Vatikan’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Vatikan için 1 gününüzü ayırmalısınız. Müzelerini gezerken sanat eserlerinin arasında kendimizi kaybedip geçen zamanın farkına varamadık. Özellikle Sistina Şapeli ve Raffaello Odalarına hayran kaldık. Perspektif denilen olayı aşmışlar.

Vatikan’a gideceğiniz gün uzun giyinmenizde fayda var. Kot ve kısa kollu tişört giyip o şekilde gittik. Bazı şortluları ve askılıları geri çevirdiler. Sabah 11 gibi Vatikan’a geldik. Sırayı görünce akşama kadar bekleriz dedik ama hiç düşündüğümüz gibi olmadı hızlıca sıra ilerledi ve Vatikan’ın içini gezmeye başladık. Daha burası fragmanmış, Vatikan Müzelerini gezince anladık.

Vatikan
Vatikan – San Pietro Meydanı ve arkada kubbesi görünen yapı San Pietro Kilisesi
Vatikan askerleri
Vatikan askerleri

San Pietro’da baktığınız her yerde Vatikan’ın sembolünü görmek mümkün. San Pietro Kilisesi’nin içini birkaç fotoğrafla aktaralım.

san pietro
San Pietro Kilisesi
vatikan sembolü
vatikan sembolü
pieta
Michelangelo’nun Pieta eseri. 1972’deki saldırıdan sonra camla korunuyor. Michelangelo bu eseri 25 yaşında yapmış. Hz.İsa ve Hz.Meryem
şans
Aziz Peter’in ayağı okşandığında şans getirdiğine inanılıyor
mezar
Aziz Petrus’un mezarının üstünde uzanan tepelik

San Pietro Kilisesi’nin kubbesine çıkıldığını öğrendik. Çıkıp manzarayı görmek istedik. 136,5 m yüksekliğindeki kubbeye 551 basamakla çıkış mevcut. Asansör var fakat bir yere kadar sizi çıkarıyor. Dar ve dönemeçli merdivenlerin yeri geldiğinde kayganlaştığı da oldu.

Asansör+merdiven ücreti 7€ /  320 basamak

Sadece merdiven ücreti 5€ / 551 basamak

San Pietro'nun kubbesine çıkış
San Pietro’nun kubbesine çıkış
San Pietro'nun kubbesine çıkış
San Pietro’nun Kubbesi – kubbeyi Michelangelo tasarlamış ama onun zamanında tamamlanamamış
San Pietro'nun kubbesine çıkış
San Pietro’nun kubbesine çıkış – dar ve kaygan dönemeçli merdivenler
San Pietro'nun kubbesi
San Pietro’nun kubbesinden manzara. San Pietro Meydanı ve ilerleyen yolun sonunda solda Sant Angelo Kalesi ve Tevere Nehri

Vatikan Müzeleri: Giriş kişi başı 16€. Girerken müzeye 40-50 tl verip veremeyeceğimizi düşündük, çıkarken düşündüğümüz şey “iyi ki girmişiz” oldu. Kesinlikle değer. Heykeller müzesi, haritalar galerisi, özellikle Raffaello Odaları ve Sistina Şapeli görülmesi gereken sanat eserleriyle dolu.

Vatikan Müzeleri

Raffaello Odaları: Resimlerin perspektifleri karşısında şaşkına döndük. Gerçekmiş gibi duran kolonlar, sizi içeri çeken tavanlar müthiş eserler çıkarmışlar dedirtti. Raffaello’nun  4 odası var. Öğrencileriyle beraber bu odaların dekorasyonlarına başlamış. Proje 16 yıl sürmüş.

Rafaello Odaları
Rafaello Odaları – Tavan detayı
Rafaello Odaları
Filozofların ve bilginlerin tasvir edildiği Atina Okulu – Rafaello Odaları
Rafaello Odaları
Rafaello Odaları – Duvar freskleri
Rafaello Odaları
Rafaello Odaları – Duvar freskleri
Rafaello Odaları
Rafaello Odaları – Heykelden yapılmış hissini uyandıran resimden kolonlar

Sistina Şapeli: Michelangelo, Papa II.Julius için 1508-1512 yılları arasında tavan fresklerini yapmış. Tavan freskinde Dünyanın yaradılışını, İsa’nın atalarını, peygamberleri, kahinleri çizmiştir. Duvar freskinde ise Son Yargı yer alıyor. Michelangelo bu duvar freskini tamamlayıncaya kadar 7 yıl tek başına çalışmış.

Şapelin içerisi kalabalık ve 2-3 tane güvenlik görevlisi kalabalığın içinde geziyor. Şapelde fotoğraf çekmek yasak. Şapel sessiz ve fotoğraf sesi duyduklarında gelip fotoğrafı siliyorlar, kızıyorlar. Başımıza bir iş gelmeden bu güzelliği gizli saklı fotoğraflayabildik.

Sistina Şapeli
Sistina Şapeli Tavan Freskleri – Michelangelo
Sistina Şapeli
Adem’in Yaradılışı, Tanrı elini uzatıyor / Sistina Şapeli Tavan Freskleri
Sistina Şapeli
İlk Günah – Adem ile Havva’nın yasak meyveyi yemelerini betimliyor

Vatikan Müzesinden çıkarken sarmal merdiven dikkatimizi çekti, bir çoğu gibi bizde fotoğrafladık.

Vatikan Müzeleri sarmal şekilli merdiveni
Vatikan Müzeleri sarmal şekilli merdiveni

Vatikan’ı gezmek, sanat eserleri arasında kendimizi kaybetmek çok iyi geldi. Castel Sant Angelo‘ya doğru yürümeye başladık. Kalenin etrafında dinlenip, dolandık, fotoğraf çekildik. Gezmeye girmedik. Vatikan’dan sonra pek enerjimiz kalmadı 🙂 Kale, alttan Vatikan’a bağlanarak Papa için kaçış olanağı sağlıyormuş.

Castel Sant Angelo
Castel Sant Angelo

Roma’ya geldiğinizde Vatikan’ı da gezi rotanıza eklemelisiniz. Görülmesi gereken sanat eserleriyle dolu.

Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın