Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Asya Geziverdik İran 

Urmiye’de Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Tebriz’de 3 gün geçirdikten sonra Urmiye’ye gitmeye, Couchsurfing üzerinden misafir ettiğimiz aileyi ziyaret etmeye karar verdik. Urmiye’de bir şey yok söylemleri olsa da ufak bir araştırmamızla Urmiye Gölü’nün belki pembe haline denk gelebiliriz diye düşünüp şansımızı denemek istedik.

Tebriz’le Urmiye arası 2 saat sürdü. Urmiye şehir merkezine varmadan Urmiye Gölü’nü gördük. Arabayı müsait bir yerde kenara çektik. Sahilde birçok çadır vardı. Çevrenin temiz olduğunu söyleyemeyeceğiz maalesef. Bazı yerler pis kokuyordu ve kirliydi. Ama ne olursa olsun gölün pembe haline denk gelmiştik ve bizim için görülmeye değerdi. Gölün üstünden köprüden geçerken gişeler var. Ufak bir ücret ödeyerek geçişimizi yaptık.

Urmiye Gölü bir tuz gölü.  Yüzmek serbest 🙂 Gittiğimizde, birçok kişiyi göle girip yüzerken gördük. Göldeki pembeliği bazı alg ve bakteri türleri yapıyormuş.

Urmiye Gölü
Urmiye Gölü

Urmiye’de evinde kaldığımız kişiler müziğe çok önem veren bir aileydi. 2 oğlu da birer enstrüman çalıyordu. Birisi tar diğeri piyano. Atlas’ın zevkle piyano çalmasını görmek paha biçilemezdi. Farklı kültürlerle farklı kişilerle tanışıp sosyalleştiğimizde çocuklar ve kendimiz üzerindeki etkileri göz ardı edilemez sanırım 🙂 Kaldığımız evin güzelde bir bahçesi vardı. Atlas bahçedeki çiçekleri, bitkileri suladı. Arkadaşlarımızın evine birkaç saat diye gelmiştik ama muhabbet çok güzel olunca, güzel vakit geçince akşam onlarda kalmaya karar verdik. Akşam birlikte Urmiye manzarasını görebileceğimiz bir tepeye çıktık ve Atlas’ı biraz luna parkta oynattık 🙂 sonrasında birlikte yemek yedik. Ve sabaha karşı Masuleh’e doğru yol almaya karar vermiştik.

Urmiye’deki evinde kaldığımız ailemiz

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

2 Thoughts to “Urmiye’de Gezilecek Yerler”

  1. Atalarimin toprakları 🙂 Vana yolunuz düşerse beklerim.

    1. Geziverdik

      Çok güzel yerler, aklımıza yazdık Van için, görüşmek dileğiyle.

Bir Yorum Yazın