Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bosna-Hersek 

Saraybosna (Sarajevo)’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Mostar – Saraybosna arasındaki yol şahane. Nehrin sağında solunda dağ var. Birinde kara yolu diğerinde demir yolu var. Yemyeşil yollar. Asfalt düzgün. Manzara izleye izleye Saraybosna’ya geldik. Keyifli bir yolculuktu.

IMG_7174
Mostar – Saraybosna arasındaki yol

Saraybosna’nın merkezini gezmeden önce yolumuzun üstündeki Umut Tünel’lerine uğruyoruz. Savaşı anlatan video var, onu seyrederek başlayabilirsiniz. Tünelin ufak bir bölümünü gezebiliyorsunuz. Bilet fiyatları; öğrenci 5 KM, tam 10 KM. Yöre halkı savaşı görmüş. Tünelin yanındaki hediyelik eşya satan dükkanın sahibi bizzat yaşamış, onunla konuştuk. Tünel evin altına inşa edilmiş.

IMG_7192
Saraybosna Tüneli

Saraybosna’da günlük 7,5€’ya konakladık. Hostelleri tutarken dikkat edin, merkezde dahi olsa girilmez veya tek yön dar sokaklar olabiliyor. Yokuş veya merdivenli sokaklar olabilir.

Saraybosna’da para değişim olayı zor. 1 tane bulabildik. Öncesinde Mostar’da postanede pasaportlu işlem sonucunda değiştirebildik. Mostar’da euro kabul ediyorlar ama Saraybosna’da euro kabul eden yerlerin sayısı epey az. Günlük 10-15€ yemek ve hediyelikler (magnet, anahtarlık vb.) için yetiyor.

Gazi Hüsrev Bey Hamamı ve Boşnak Enstitüsü: Hamam 16.yüzyıldan kalma. Enstitüyü 2001 yılında açmışlar.

IMG_7201
Gazi Hüsrev Bey Hamamı

Hemen Boşnak Enstitüsü’nün orada Leyla Börekçisi var. Bayanın börekleri harika. Yağı, tuzu lezzetli. Kıymalı, patatesli, peynirli ve ıspanaklı boşnak böreklerinin her birinin tadına bakmanızı tavsiye ediyorum. 1,25 Bam ıspanaklı böreğinin fiyatı. Atıştırmalık olarak alabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafa göre börekçi solda kalıyor. Başçarşının yemek konusunda fiyatları yüksek.

İsa’nın Kutsal Kalbi Katedrali: 1889 yılında inşa edilmiş.Yapının mimarisinde gotik tarz hakim.

IMG_7204
Katedral

Katedralin yanındaki yemek mekanlarından Chipas gayet uygun. Fiyatları uygun ve porsiyonları büyük. Tavsiyemizdir. Fast food tarzında tavuklu ve makarnalı ürünleri bulabilirsiniz. Menülere ve fiyatlarına aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak bakabilirsiniz.

Sırp Ortodoks Kilisesi – Kutsal Ana Cemaat Kilisesi: Kilisenin tamamlanışı 1872 yılında olmuştur. Kilisenin önünde büyük satrançlardan oynayan kişiler vardı. Günümüzde bu kilise, İktisat Fakültesi olarak hizmet vermektedir.

IMG_7317
Ortodoks Kilisesi

Latin Köprüsü: I.Dünya Savaşı’nı başlatan Sırplı gencin Arşidükü öldürmesi bu köprü üzerinde meydana gelmiş.

IMG_7222
Latin Köprüsü

Saraybosna Müzesi: Müzenin dış duvarında Arşidükün öldürülmesi ve I.Dünya Savaşı’na ait fotoğraflar görebilirsiniz.

IMG_7234
Saraybosna Müzesi

Ferhadiye Cami: 1878 yılında tamamlanmıştır. Saraybosna’da camilerde bay bayan yan yana namaz kılabiliyor. Bizdeki gibi ayrı bölmesi yok.

IMG_7207
Ferhadiye Cami

Saat Kulesi: Gazi Hüsrev Bey Cami’nin yanındadır. Saat, ay takvimine göre işler.

IMG_7248
Saat Kulesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi: 16.yüzyılda yapılmıştır.

IMG_7250
Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Morica Han: 1551 yılında inşa edilmiş, sonrasında yangından dolayı 1697 yılında yenilenmiştir. İçerisinde kafe ve halıların satıldığı dükkanlar bulunmaktadır.

IMG_7262
Morica Han

Başçarşı: Osmanlı’dan kalma bizdeki çarşılara benziyor. (örnek:Bursa). Çarşısı hareketli, sakin ve güzel. Gezilecek yerlerin çoğu başçarşının içerisinde. Hem tarihi yapıları hem de çarşıyı dolaşıyorsunuz. Yemekleri güzel.Yoğurt diye ayranları var, tuzsuz.

IMG_7269
Başçarşı ve Başçarşı Cami
IMG_7254
Başçarşı

Sebil: Osmanlı’dan kalma yapıdır. 2006 yılında yenileme çalışmaları yapılmış. Saraybosna’nın sembolü haline gelmiştir. Saraybosna’nın birçok yerinde çeşmeler var ama sularının lezzetli olduğu pek söylenemez. Rivayete göre sebilden su içenler bir daha gelirlermiş Saraybosna’yasmiley

IMG_7264
Sebil
IMG_7266
Sebil’in orada bulunan Bakkal

Bakırcılar Çarşısı: Saraybosna’da bakır işçiliği fazla. Gezip alışveriş yapacağınız bir çarşı.

IMG_7287
Bakırcılar Carşısı

Bosna hersek Ulusal ve Üniversite Kütüphanesi (Eski Belediye Binası): İdari bina olarak yapılmış ama sonra 1949 yılında kütüphaneye dönüştürülmüştür.

IMG_7288
Bosna Hersek Kütüphanesi

Eski Ortodoks Kilisesi: Kilisenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Müze olarakta kullanılmaktadır.

IMG_7301
Eski Ortodoks Kilisesi

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi: 1537 yılında kurulmuş bir kütüphanedir.

IMG_7305
Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi

Saraybosna Müzesi – Bursa Bezisteni (Brusa Bezistan): 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yapılmıştır.

IMG_7278
Brusa Bezistan

Gazi Hüsrev Bey Bezisteni: 1557 yılnda inşası tamamlanmıştır.

IMG_7307
Gazi Hüsrev Bey Bezisteni
IMG_7314
Eski Yahudi Sinagogu

Markale Şehir Pazaryeri: Binanın resmi açılışı 1895 yılında yapılmıştır.

IMG_7320
Markale Şehir Pazaryeri

Sonsuz Ateş (Eternal Flame): II.Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına sonsuza dek yanacak ateş. Marsala Tita caddesinin köşesinde bulunur.

IMG_7324
Sonsuz Ates – Eternal Flame

Saraybosna’da çarşı akşamları hareketli.

IMG_7326
Marsala Tita Caddesi

Saraybosna’dan Belgrad’a geçiyoruz. Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın