Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bosna-Hersek 

Mostar’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Mostar şehrinde, Boşnak ve Hırvat kültürüne ait eserler görürsünüz. Mostar köprüsü, Neretva Nehrinin üzerine inşa edilmiş ve bu köprü şehri ikiye ayırmıştır. Köprünün bir tarafı Boşnak müslümanların yapılarına ait, diğer tarafı Hırvat yapılarına ait.

IMG_7038
Mostar Koprusu
Mostar'da günlük 10€'ya konakladık. Küçük bir şehir. Her yerden akarsular akıyor. İnsanları sıcakkanlı.Bosna-Hersek'in para birimi BAM. 1 Bam=1,48 tl ediyor. Bosna'nın parası bizimkinden 1,5 kat daha değerli. Mostar'da birçok yer euro kabul etse de eurolarımızı bam'a çevirdik. Gezmeye şehrin sembolü olan Mostar Köprüsü'nden başladık.

Mostar Köprüsü: Osmanlılar zamanında Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında 9 senede yapılmıştır. 427 yıldır ayakta kalan köprü, 1993 senesindeki savaş döneminde Hırvatlar tarafından yıkılmıştır. Köprünün tekrar yapımı sırasında nehirden eski taşların bir kısmı çıkartılmış. Köprünün açılışı 23 Temmuz 2004'te yapıldı. Yıkılan köprünün 99 basamağı varken yeniden inşa edilen köprü de 93 basamak vardır. Bu basamaklara çıkarken dikkat edin epey kaygan. Köprünün oralarda mayolu delikanlılar dolaşıyor. Para karşılığında köprüden atlıyorlar. Köprüye çıktığınızda başım dönmüştü epey yüksek gelmişti. Yüksekliği 24m, uzunluğu 28m ve genişliği 4metredir.

IMG_7064
Mostar Koprusunden Neretva Nehri
IMG_7128
Koprude 93’u unutma yazılı tas
IMG_7129
Koprunun basamakları

Karagöz Bey Cami: 1557 yılında yapılmış bir camidir. Savaş sırasında Hırvatlar tarafından caminin minaresi, kubbesi yıkılmış ve cami kullanılmayacak hale gelmiş. Caminin restorasyonu yapılmıştır.

IMG_7093
Karagoz Bey Cami

Eski Köprü Müzesi: Mostar Köprüsünün orada yer alır. 

IMG_7077
Old Bridge Museum

Kriva Cuprija: Eski şehir'de Mostar Köprüsü'nün benzeri olan bu köprü 1558 yılında yapılmıştır.

IMG_7161
Kriva Cuprija – Mostar Koprusunun benzeri kopru

 

Old Town: Osmanlıdan kalma Eski Şehrin sokaklarında dolaşıp, çeşitli dükkanlara girip vakit geçirebilirsiniz. Mostar, Saraybosna'ya göre hediyelik eşya açısından hem uygun hem de ürün çeşitliliği fazla. Ayrıca yemek için birçok restaurant görebilirsiniz. Fiyatları yeni merkeze göre biraz pahalı ama tercih sizin, nostalji olsun isterseniz burada da yiyebilirsiniz. Cevapçiçi dedikleri köfteler çok lezzetli, denemenizi tavsiye ederim, biz bol bol yedik. Kaymak bizim oralardaki kaymaklara benzemiyor. Tuzlu. Tadını pek beğenmedik.

IMG_7078
Old Town
IMG_7101
Old Town ve Mostar Koprusu

20140714_165531
Cevapcici Kofte

Alibaba Mağara Cafe: Sıcak yaz gününde serinlemek için girip oturduk. Bu mağarada Alibaba ve kırk haramileri canlandırmışlar. 

IMG_7126
Alibaba Magarası

Hamam: 16.yüzyılda inşa edilmiştir.

IMG_7131
Hamam

IMG_7140
Katolik Kilisesi

Mostar'ı gezerken kurşun delikleriyle dolu bir dünya bina görürsünüz. Bu binaların bazılarında oturuluyor bazıları ise tamamen harap durumda. Harap binalar, geçmişi unutmamak adına özellikle bırakılmış.

IMG_7034
Savasta kursunlanan ve yıkılan bina
IMG_7149
Kursun izleri

Eski şehri(old town) gezip, yapılaşmaların olduğu yeni merkez, vaktiniz varsa görülmeli, sadece tarihi kısmı görüp bırakmayın. 

20140721_142751
Mostar’dan aldıgımız el işciligi tas boyama

Mostar'dan Saraybosna'ya geçiyoruz. Gezentilikle kalın. 

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Leave a Comment