Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Asya Geziverdik İran 

Masuleh’te Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Urmiye’den sabah 4 gibi yola çıktık. Çünkü yolumuz uzun ve Atlas’la bu kadar uzun yolu tek seferde yapmanın en kolay yolu o uykudayken yol almaktı. Ahh biz cefakar, fedakar analar-babalar 🙂

Masuleh yolunu karıştırıp biraz daha uzattık ve etti mi yol 9 saat 🙂 Tabi yolun 9 saat sürmesinde etken sadece yolu karıştırmamız değil, Atlas’ın uyanıp kahvaltı vb. ihtiyaçları için de durduk. İyi ki de yanlış yollara girmişiz. İran’ı bizim Karadeniz gibi yemyeşil olabileceği aklımıza bile gelmemişti. Hep fotoğraflarda çöl göre göre İran’ı kurak zannediyorduk. Hiçte öyle değilmiş. İran’ın kuzeyi Astara şehrinin oraları yemyeşil.

İran’ın kuzeyi – Astara

Masuleh’i İran’ın gezi kitaplarında değil, yerel kitaplarında bulduk. 3-4 saat geçirebileceğiniz çok hoş, dinlendirici bir yer. Evler, bir evin avlusu, diğer evin damına denk gelecek şekilde sıralanmışlar.

Şehrin manzarasında fotoğraf çekilmek için evlerin damına çıktık

Şansımıza o gün çok sis vardı. Sisten dolayı da biraz yağış oldu ama iyi ki de gitmişiz dedik. Damda fotoğraf çekildikten sonra arabaya doğru yürüdüğümüzde sırt çantalı gençlere denk geldik. Çadır kurmaya dağa çıkacaklardı. Enerjileri çok hoşumuza gitti ve arabayla biraz yukarı bırakalım dedik. Açıkçası sisten dolayı çok fazla ilerleyemedik ama yardım yardımdır değil mi 🙂 Fotoğraf çekileceğimizi duyan Atlas arabadan atladı resmen, ayakkabılarını giydirmeye fırsat bulamadık bile 🙂

Masuleh’e çadır kurmaya gelen sırt çantalı yerel gezginlerle

Masuleh’in fotoğraflarını çekmeye doyamadık, kartpostal gibi geldi bize.

Masuleh evlerinden biri

Dönüş yoluna çıkmadan önce İran’lı arkadaşımızın arkadaşlarıyla Masuleh’in girişinde buluşup çay içtik. Dönüş yolumuz çok zor oldu. 20-25 km hızla çok yoğun sisin içinden ve virajlı yollardan gitmek durumunda kaldık. Erdebil’e kendimizi attığımızda çok yorgunduk. 1 gün içinde 15 saat araba yolculuğu yorucu olsa da kesinlikle değerdi.

Masuleh – İranlı arkadaşlarımızla

Gezentilikle kalın.

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın