Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Asya İran 

Erdebil’de Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Masuleh’ten Erdebil’e gece yarısına doğru geldik. İranlı arkadaşımızın arkadaşlarında kaldık. Kaldığımız aile müthiş bir şekilde ağırladı bizi. Sanki yıllardır birbirimizi tanıyormuşuz gibi hissettik. Ayrılırken zorlandık. Erdebil’de 2 gün kalmayı düşünmüştük ama 1 gece kalıp ayrılmak durumunda kaldık.

Erdebil küçük bir şehir, 1 gün gezmek için yeterli. Erdebil’e yarım saat uzaklıkta Sarein diye başka bir şehir var. Orada kaplıca suları ve sıcak havuzlar var. Yerel turistin çok tercih ettiği bir yermiş. Vakti olanlara tavsiye ediyoruz.

Erdebil, tarihte duyduğumuz Safeviler için önemli bir şehirmiş. Merkezde bulunan Şeyh Safi Külliyesi içerisinde Safevi ve Sasanilerle ilgili birçok şey göreceksiniz. Külliye içerisinde çok güzel motifler görebilir, fotoğraf çekmelere doyamayabilirsiniz. Bu külliye UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır.

Şeyh Safi Külliyesi içerisindeki Cami’nin içi
Erdebil’de bizi ağırlayan güzel aile

Erdebil’den saat 15 gibi ayrılıp Arak’a doğru yola çıktık. Arak’a vardığımızda saat 01.30 civarıydı. Gezme saatimiz uygun olsaydı Hamedan’ı da gezmeyi düşünmüştük. Vakti olanlar gezi planlarına ekleyebilirler.

Arak’a doğru gelirken turkuaz kubbeli bir türbe dikkatimizi çekti. Sultaniye şehrinde yer alan bu turkuaz kubbeli türbe İlhanlılardan kalma Olcaytu Türbesi. Bu türbenin mimari açıdan farkı dünyada tuğla kubbesine sahip en büyük 3.yapısı olması. İlk ikisi Floransa Katedrali ve Aya Sofya. UNESCO Dünya Mirasındaki bu türbeyi görmek uzun yolculuğumuz sırasında iyi geldi.

Olcaytu Türbesi – Sultaniye şehri

Arak’ta 3 gün dinlenip yolumuza İsfehan’ı görmekle devam edeceğiz. Gezentilikle kalın.

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Leave a Comment