Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Belçika 

Brugge’de Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Brugge, tam bir ortaçağ kasabası. Arnavut kaldırımı sokakları, kanalları ve ortaçağdan kalma yapıları gezilmeye değer. Havası sert biraz, yaz akşamları bile serin. Akşam 19’dan sonra sokaklarda birilerini göremeyebilirsiniz. Şehrin turist kalabalığını isterseniz sabah ve öğle saatlerinde gezmelisiniz. Eğer akşama kalırsanız restaurant, dükkanlar erken saatlerde kapanıyor.

Grote Markt Meydanı’na doğru giderken karşımıza Sint Jacobskerk Kilisesi çıkıyor.

Sint Jacobskerk Kilisesi
Sint Jacobskerk Kilisesi

Grote Markt Meydanı: Brugge’ün en ünlü meydanıdır. Şehrin kalbi burdadır. Meydanda Belfort Saat Kulesi, restaurantlar, İl Mahkeme Binası (Provinciaal Hof) bulunmaktadır. Bu meydandaki restorantların fiyatı oldukça pahalı. O yüzden ara sokaklardaki restaurantlara bakabilirsiniz. Şehri at arabalarıyla gezmek isterseniz bu meydanda bekleyen at arabalarını görürsünüz.

Grote Markt Meydanı
Grote Markt Meydanı
İl Mahkeme Binası (Provinciaal Hof)
İl Mahkeme Binası (Provinciaal Hof)
Grote Markt Meydanı - Restaurantlar
Grote Markt Meydanı – Restaurantlar

Belfort Saat Kulesi: Markt Meydanı’nda yer alır. 83 metre yüksekliğindeki bu kuleye 366 adımla çıkıp şehri fotoğraflayabilirsiniz. Kuleye çıkmak için eğer 25 yaşından büyükseniz 8€, 25 yaşından küçükseniz 6€ ödüyorsunuz. 5 yaşa kadar olan çocuklar ise ücretsiz.

Belfort Saat Kulesi
Belfort Saat Kulesi

Sint Salvators Katedrali: 9.yüzyılda şapel inşaatıyla başlanan yapıya geçen seneler boyunca eklemeler olmuş, son olarak 1839 yılında kule yapılmıştır.

Sint Salvators Katedrali
Sint Salvators Katedrali

Bizim Leydi Kilisesi: Hemen hemen her yerden gözüken 122,3 metrelik kulesiyle dikkat çeker. Dünyanın tuğladan yapılmış en uzun 2. kulesidir. Kilise’de Michelangelo’nun Madonna ve çocuk heykeli bulunmaktadır.

Bizim Leydi Kilisesi
Bizim Leydi Kilisesi

Bizim Leydi Kilisesi’ni biraz geçince tekne turu yapabileceğiniz tur firması var. Brugge’ü daha iyi gezebilmek ve göremediğiniz yerleri görmek adına kesinlikle tekne turunu öneriyorum. Fiyatı 8€. Brugge’ün çeşitli yerlerinde toplam 5 tane tur firması var. Yarım saatlik tekne turunun sonunda bu ortaçağ kentine büyülenmiş olarak ineceksiniz.

Tekne turu ve Brugge
Tekne turu ve Brugge

Bebekle binsek tehlikeli olur mu acaba diye düşünürken kendimi Atlas’la tekne de buldum:)

IMG_2196
Tekne turu, Brugge ve Biz 🙂

Turla beraber şehirde ortaçağdan kalma eski evlerin ne kadar çok olduğunu ve günümüze kadar muntazam bir şekilde korunduğunu gördük. Ayrıca şehirde bira fabrikası ve müzesi var, tekneyle yanından geçtik.

Brugge evleri
Brugge evleri

Gezimiz sırasında Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosluk binasını da gördük.

Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosluk binası
Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosluk binası
Bizim Leydi Kilisesi'nin kulesi
Bizim Leydi Kilisesi’nin kulesi

St. John Hastanesi – Modern Sanat Merkezi (Centre of modern Art – Site Oud Sint-Jan): 800 yıllık geçmişi olan bina başta hastane olarak kullanılmış, daha sonra sanat merkezi haline dönüştürülmüştür. Bizim Leydi Kilisesi’nin karşısındadır.

St. John Hastanesi - Modern Sanat Merkezi
St. John Hastanesi – Modern Sanat Merkezi
Modern Sanat Merkezi'nin avlusu
Modern Sanat Merkezi’nin avlusu

Belçika’ya geldiyseniz ufak bir boşlukta bile kendinizi çikolata dükkanlarında bulabilirsiniz. Bu dükkanlar görüntüsüyle sizi içeri çeker. 🙂

Çikolata dükkanı - Brugge
Çikolata dükkanı – Brugge

Brugge’den ayrılıp, Brüksel’e doğru yola çıkıyoruz.

Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Bir Yorum Yazın