Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Biz Kimiz

IMG_1878

Biz, Kıymet – Onur Kalender, sırt çantalarıyla tursuz gezen gezgin bir aileyiz.
Kalender ailesi olarak aramıza katılan gezgin bir bebeğimiz var. Adını Atlas koyduk, bol bol gezsin diye. 🙂
Bebeğimiz olduğu için sırt çantalarının yanına küçük valiz eklendi. Atlas büyüyünce çantasını sırtında taşıyacak. 🙂
Hamileyken ve bebekle gezilmez diyenleri yalancı çıkaran bir aileyiz. Nasıl alıştırırsanız öyle öğreniyorlar.

 

Ne işle meşgulüz?

İkimiz de öğretmeniz. Birimiz devlette birimiz özel sektörde çalışıyor. Aynı zamanda fotoğrafçılıkla uğraşıyoruz. Tatillerimizi, boş vakitlerimizi gezmeye adıyoruz. Gezmek bizim için bir tutku.

Daha yeşil pasaportumuz yok, vizesiz ülkelere ya da vize başvurusu yaparak geziyoruz.

 

Nasıl geziyoruz?

Uçak biletlerinizi fiyat açısından 6-7 ay öncesinden almanızda fayda var. Konaklama rezervasyonlarını booking, hostelworld ya da airbnb‘den yapıyoruz. Konaklama tercihlerini gezeceğimiz yerlere yakın seçiyoruz. Lüks yerleri tercih etmiyoruz. Sadece başımızı koyacak yer olsun diyoruz. Atlas olduğundan beri temizliğe biraz daha dikkat ediyoruz.

Gezerken haritalar haricinde cep telefonlarımıza ve tablete yüklediğimiz City maps 2Go uygulaması var. Fiyatı şu an 4$. Yüklemek istediğiniz şehirleri seçiyorsunuz. Eczane, market, otel, eğlence mekanları, tarihi mekanları gibi birçok yeri çevrimdışı olarak görüntüleyebiliyorsunuz. İnternet istememesi sebebiyle işimizi çok görüyor.

Tursuz gezmenin birçok avantajı var. Aynı zamanda keyifli. İstediğiniz zaman istediğimiz yerde vakit geçirebiliyoruz. Gezdiğiniz yerin halkıyla iç içe yaşıyorsunuz. Otobüse, tramvaya, trene biniyorsunuz.

Gezilecek yerlerle ilgili bilgilere kitaplardan, internetten ulaşıyoruz. Yabancı diliniz iyi olmasa bile gezebileceğinizi bilin. Çünkü bazı yerlerde hiç işe yaramıyor.

Yurt dışı gezisi için çok paranız olmasına gerek yok. Uygun yerlerde konaklama yapıp, uygun şekilde yer içerseniz ülkemizdeki memur maaşıyla gezilebilecek şekilde.

Dip not: Sponsorluk tekliflerine açığız 🙂