Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Geziverdik Hollanda 

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızı sosyal çevrenizle paylaşın...

Bebeğimiz varken de gezebiliriz dedik ve Atlas 4 aylıkken Kuzey Avrupa ülkelerine gitmek için İzmir’den yola çıktık. Bebekle uçak yolculuğu nasıl yapılır yazımıza buradan bakabilirsiniz. Kuzey Avrupa gezimize ilk Amsterdam’dan başladık. Gezi planımıza buradan bakabilirsiniz. Amsterdam’ı gezmek için iki gün yeterli. Akşamları da rahatça geziliyor, çünkü gece olmak bilmiyor. Saat 22’de bile hava aydınlıksmiley. Bisikletle ya da yürüyerekte gezebilirsiniz Amsterdam’ı. Biz bebekle yürüyerek gezdik, bisiklet kullanmadık. Amsterdam’ı gezerken hangi müzeleri görmek istediğinize karar verip fiyat araştırması yaptığınızda i amsterdam city card daha uyguna gelebilir. 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleri mevcut.

Amsterdam’da havaalanından shuttle bus’lara binerek araç kiralama ofisine gittik. Aracımızı kiralayıp, kalacağımız hostele gidip eşyalarımızı bırakıp, kendimizi bisiklet ve kanal şehrinin -Amsterdam- sokaklarına attık. Gezerken bisikletlilere çarpmamaya dikkat edin, her yerden çıkabiliyorlar.

IMG_1817
Bisiklet Şehri – Amsterdam

Sint Nicolaas Kerk (Aziz Nicolaas Bazilikası): 1887 yılında yapılmış katolik kilisedir. Merkez istasyonun karşısında yer alır.

IMG_1823
St. Nicolaas Kerk

Central Station (Merkez İstasyon): Hollanda’nın en büyük tren istasyonudur. 1889 yılında yapılmıştır. Merkez istasyonun karşısında kanal turu için firmalar var. Amsterdam’da kanal turu yapmak isterseniz 10-15 € arasında değişen fiyatlarda tur firmaları bulabilirsiniz.

IMG_1826
Central Station

Ara ara Atlas’ı bebek arabasında gezdirdik. Orada sıkıldığında kanguruyla üstüme bağladım. Atlas’ımız gezerken etrafa bakınmaktan çok hoşlandı.smiley

20150706_191125
Central Station – Amsterdam

Hollanda yel değirmenleri, laleleri, bisikletleri, kanalları ve lezzetli peynirleri ile meşhur. Amsterdam’da, Volendam’da birçok peynir satan dükkanlar görürsünüz.

IMG_1831
Peynir Dükkanı

Dam Meydanı: Amsterdam’ın en bilinen meydanı ve yeridir. Dam Meydanı’nda Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis), Nieuwe Kerk (Yeni Kilise), Madame Tussauds Müzesi ve Ulusal Anıt bulunmaktadır.

Ulusal Anıt: Dam Meydanı’nda bulunan anıt, 1956 yılında II.Dünya Savaşı’ndaki kurbanları anmak için dikilmiştir.

IMG_1945
Ulusal Anıt

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis): Ulusal Anıt’ın karşısında yer alır. 1665 yılında tamamlanan bina kraliyetin resmi işlelerinde kullanılmaktadır.

Nieuwe Kerk: Kraliyet Sarayı’nın yanında yer alır. Yeni Kilise olarak geçer. 1385 yılında başlanan kilisede gotik yapı hakimdir.

IMG_1944
Solda Kraliyet Sarayı, Sağda Nieuwe Kerk

Madame Tussauds Müzesi: Balmumu heykel müzesidir. Bu müzede yüzlerce ünlü ismin heykelleri var. Bilet fiyatları için internet sitesine buradan bakabilirsiniz.

IMG_1946
Madame Tussauds Müzesi

Şehrin her yeri kanal ve bisiklet. Amsterdam’a gelip kanal ve bisiklet manzaralı fotoğraf çekilmeden olmaz dedik smiley

IMG_1879
Amsterdam

Bloemenmarkt (çiçek pazarı): Çeşitli çiçek tohumlarını ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz sıra sıra dükkanlardan oluşur.

IMG_1889
Çiçek Pazarı

Rembrandtplein: Amsterdam’ın ünlü meydanlarından biridir. Meydanda çeşitli kafe ve barlar var. Hollanda, diğer ülkelerde yasaklı olan birçok şeye izin verirken bebekle hiçbir kafeye oturamadığımızı yazmak istiyorum. Kahve içmeye bir yerlere oturmak istediğimizde, esrar içildiği için bebeği gösterip oturamayacağımızı söylediler. Her şey serbest olsa da kurallara bizden daha bağlılar. Serbestliği kuralsızlık olarak düşünmeyin lütfen. Kafelerde oturamayınca bu meydanda oturulacak yerler vardı, burada vakit geçirdik. Patetes kızartması aldık. Gerçekten çok lezzetliler. Belçika’da da bol bol yiyebilirsiniz.

IMG_1893
Rembrandt Meydanı
Rembrandtplein
Rembrandtplein

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi): Amsterdam’ın dünyaca ünlü eğlence bölgesidir. Birçok kişi sadece burayı görmek için Amsterdam’a gelmektedir. Kulüplerin (randevu evlerinin) camekanlarında iç çamaşırlarıyla ya da çeşitli seksi kostümlerle duran birçok kadın görürsünüz. Kadınların fotoğraflarını ve videolarını çekmek yasak. Ayrıca bu sokakta, uyuşturucu satan kişileri de görürsünüz. Bebeğimizle akşamüstü saatlerinde buradan geçerken hiçbir sorun yaşamadık.

IMG_1924
Red Light District
Red Light District
Red Light District
IMG_1931
Red Light District

Vondelpark: 120 dönümlük kent parkı. Vaktiniz varsa parkın içinde yapacağınız yürüyüş gayet rahatlatıcı oluyor.

IMG_1947
Vondelpark
IMG_1949
Vondelpark

Stedelijk Müzesi: 1895 yılında açılan modern ve çağdaş sanat, tasarım müzesidir.

IMG_1963
Stedelijk Museum

Rijksmuseum: Hollanda’nın ulusal müzesidir. Müzede sanat, zaanat ve tarih ile ilgili parçalar sergileniyor. Bahçesinde oturup güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. I amsterdam yazısını Amsterdam’da değişik yerlere taşıyorlar. Gittiğinizde bambaşka bir yerde görebilirsinz.

IMG_1967
Rijksmuseum
IMG_2006
Rijksmuseum -a harfinin üzerindeyiz-
IMG_1977
Rijksmuseum

Diamond Museum (Elmas Müzesi): Amsterdam’ın ünlü elmas müzesidir. Rehber eşliğinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

IMG_1972
Diamond Museum

Van Gogh Müzesi: Hollandalı ressam Van Gogh’un eserlerinin sergilendiği müzedir. Müze girişinde uzun kuyruklar olabiliyor.

IMG_2025 - Kopya
Van Gogh Müzesi

Vondelpark, Stedelijk Müzesi, Van Gogh Müzesi, Elmas Müzesi ve Rijksmuseum hepsi birbirine yakın bir alanda yer alıyor.

Buradan Zaandam şehrine Zaanse Schans mahallesine yel değirmenlerini görmeye gidiyoruz.

Gezentilikle kalın.

GALERİ

Bu gezilerimiz de ilginizi çekebilir

Leave a Comment